11 Şubat 2016 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"28 yıldır O Tür Ameliyatlar Yapmıyorum"

02 Şubat 2009 / 15:08
Cevap ve Düzeltme
Milliyet'in 'Kız Şaban'ın film gibi hayatı" başlıklı haberinde Şaban Çelen'in cinsiyet değiştirme ameliyatını Dr. Ali Nihat Mındıkoğlu'nun yaptığını yazmıştı. Mındıkoğlu yaptığı açıklamada ameliyatı kendisinin yapmadığını ifade etti.
'Kız Şaban'ın film gibi hayatı...
 
Diyarbakır'da cinayete kurban giden Şaban Çelen'in hayat hikâyesi acılarla dolu. 10 yaşında 'kadınsı' tavırları nedeniyle babası tarafından evden kovulan Çelen, önce fuhuş yaptı, daha sonra 'patron' oldu. 2004'te fuhuş yapmayı bırakan Çelen, yoksullara yardım ediyordu

Diyarbakır'da poliste transseksüel olarak fuhuştan kaydı bulunan Şaban Çelen, cumartesi gecesi 'evlatlığı' Ali Yavuz ile birlikte yaşadığı evde tabanca ve bıçakla öldürüldü. Çelen'in öldürülmesi kentte onu tanıyanlar arasında üzüntü yaratırken, polis çifte cinayetle ilgili Mehmet Karabulut, Mehmet Emin Fidan ve Abdulbaki Yıldırım'ı gözaltına aldı. Olayla ilgili 1 kişi de aranıyor.
İddiaya göre Şaban Çelen, borç para verdiği bu üç kişiyi konuşmak üzere evine davet etti. Burada önce sohbet edilip okey oynanırken, Çelen verdiği parayı istedi. Çıkan tartışma kavgaya dönüşünce, 4 kişi Çelen ve Yavuz'u öldürüp kaçtı.

Babası evden kovdu
Daha 10'lu yaşlarda 'kadınsı' hareketleriyle dikkat çeken Çelen'i önce ailesi, daha sonra da çevresi dışladı. Babasının durumunu fark ederek evden kovması üzerine Diyarbakır'da sokaklarda yaşayan Şaban Çelen, geçimini fuhuş yaparak sağlamaya başladı. Bazı kişiler tarafından Diyarbakır'dan Mersin ve Adana'ya götürülen Çelen'e, buralardaki pavyonlarda konsomatrislik yaptırıldı. Bir yolunu bulup İstanbul'a giden Çelen, yerleştiği Cihangir'de eşcinsellerle tanışıp 'Yeliz' takma adıyla fuhuş yaparak yaşamını sürdürdü.
Çelen, 1984 yılında Dr. Ali Nihat Mındıkoğlu'na İstanbul'da cinsiyet değişikliği ameliyatı olduktan sonra kendisine 'Kız Şaban' denilmeye başlandı. Şaban Çelen, 1986 yılında Diyarbakır'a dönerek Hançepek Mahallesi'ne yerleşti.
Burada Diyarbakır Genelevi'nin tam karşısına bir yasadışı randevuevi açan Şaban Çelen, fuhuş yaptırmaya başladı.
2004 yılında randevuevini kapatan ve fuhuşu bırakan Şaban Çelen, gayrimenkullerinden kazandığı parayla geçinmeye başladı. Mahalledeki yoksullara zaman zaman yardım eden Çelen, yardımseverliği nedeniyle Hançepek'teki fakir kesim tarafından çok sevilmesine rağmen, muhafazakâr dinci kesimlerin ise tepkisini çekiyordu.

Kaynak:
 

Mındıkoğlu'ndan Kız Şaban yanıtı

Sanatçı Bülent Ersoy'un cinsiyet değişikliği ameliyatını gerçekleştiren doktor olarak tanınan Prof. Dr. Ali Nihat Mındıkoğlu, Diyarbakırlı Saban Çelen haberleri üzerine, 28 yıldır bu tür ameliyatlar yapmadığını açıkladı…

Diyarbakır'da transseksüel Şaban Çelen'in 'evlatlığı' Ali Yavuz'la birlikte yaşadığı evde tabanca ve bıçakla öldürülmesi haberi, 30 Aralık tarihli Milliyet'te "Kız Şaban'ın film gibi bayatı" başlığıyla yer aldı.

DHA'nın haberinde, cinsel kimliğinde yaşadığı farklılaşmayı kabullenemeyen ailesi ve çevresi tarafından dışlanan Çelen'in ameliyatını yapan doktorun da adı geçiyordu: "Çelen, 1984 yılında Prof. Dr. Ali Nihat Mındıkoğlu'na İstanbul'da cinsiyet değişikliği ameliyatı olduktan sonra kendisine 'Kız Şaban' denilmeye başlandı."

'Kimse ispat edemez'

Mındıkoğlu'nun cinsiyet değişikliği ameliyatlarıyla ilgili ünü 1980'lerin başında Bülent Ersoy'la gündeme gelmişti. Prof. Dr. Mındıkoğlu Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin'e bir açıklama göndererek, 28 yıldır bu tür ameliyat yapmadığını açıkladı:

"Haberinizde Diyarbakır'da cinayete kurban giden Şaban Çelen'in cinsiyet değişikliği ameliyatının 1984'te benim tarafımdan yapıldığı yazılmıştı.

1981'de Sayın Uğur Dündar'ın bu tür hastalarla ilgili olarak hakkımda yaptığı programdan bu yana cinsiyet değiştirme ameliyatlarını yapmıyorum. Aradan tam 28 yıl geçti. Bu zaman zarfında bu tür hastalan görmediğim gibi, bunların telefonlarına dahi cevap vermedim. Bunun aksini kimse ispat edemez.

Ayrıca Sayın Uğur Dündar da bunu çok iyi bilmektedir. Bu ameliyatlar 1981 yılından önce benden başka cerrahlar tarafından da yapılmaktaydı. Ve günümüzde hâlâ yapılmaktadır.

'Kulaktan dolma yazılmış'

Sonuçta, 1984'te benim ameliyat yapma ihtimalim yoktur. Eğer tarihte bir yanlışlık varsa, dediğim gibi, 1981'den öncede bu ameliyatları benden başka yapan plastik cerrahlar vardı. Ne var ki program nedeniyle ismimin gündeme gelmesi, soyadımın kolay hatırlanır olması, kamuoyunun ve basının her ameliyatı bana mal etmeyi âdet haline getirmesine neden olmuştur.

Yıllar önce Türk Plastik Cerrahi Derneği üyelerine göndermiş olduğum bildiri de bu ameliyatların yapılmasına karşı olduğumu ve yapan hekimin kariyerine zarar verdiği şeklindeki görüşümü belirtmiştim. Ne yazık ki, size gönderdiğim örnekte görüldüğü gibi, dikkate alınmamaktayım.

Şahsım, çocuk doktoru olan eşim, Amerika Birleşik Devletleri'nde üniversite öğretim üyesi olan iki kızım bu konuyla ilgili manevi olarak çok zarar gördük. 28 yıl gibi uzun bir zaman dilimi içerisinde bu ameliyatı yapmamama rağmen sık sık huzurumuz bozuldu.

Bu haberi yazan muhabir arkadaşımız da eminim doktor raporu görmeden kulaktan dolma yazmış olmalı. Hassasiyetimi mazur göreceğinizi umarım. Bu konudaki hakikatlerin kamuoyu tarafından bilinmesini isterim.

Ombudsman'ın Yorumu

DHA'nın Diyarbakır kaynaklı haberinde Prof. Mındıkoğlu'nun adı geçirilirken, Bülent Ersoy gibi tanınmış bir sanatçının ameliyatını gerçekleştirmiş olmasıyla bağlantılı ününden kaynaklanan 'maddi bir hata' yapıldığı anlaşılıyor. Ancak bu nedenle cinsiyet değiştirme ameliyatlarıyla ilgili tıbbi gerekçelerin ötesinde 'etik' bir mahcubiyeti dile getirmesi ve aile fertlerinin rahatsızlığını ifade etmesi, aşırı bir hassasiyeti yansıtıyor. "Ameliyatı ben yapmadım" demesi yeterli olacaktı.

Derya SAZAK
Kaynak: