07 Şubat 2016 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

YÖK'ten "İnkılâp Tarihi" açıklaması

31 Ağustos 2012 / 17:27
Yalanlanmış Haber
YÖK, Üniversitelerde Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi dersinin kaldırılacağına yönelik haberler üzerine yazılı açıklama yaptı.
Üniversitelerde YÖK İnkılabı
 
Üniversitelerde 80 darbesinin önemli izlerinden biri olan Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi dersinin kaldırılması gündemde. Yükseköğretim kanunundaki "Atatürk milliyetçiliğine bağlı" öğrenciler yetiştirme hedefi doğrultusunda konulmuş olan dersin kaldırılmasıyla ilgili YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, Taraf'a açıklama yaptı.

Gökhan Çetinsaya, "Dersin ve üniversitelerdeki Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Enstitüleri’nin kaldırılması için çalışmalar yapılıyor mu" sorusuna cevaben "Yükseköğretim yasası değişikliği kapsamında bu konular gündemimizde, tartışılıyor" dedi.

Üniversitelerde Türk Dili ve Edebiyatı dersiyle birlikte tüm öğrencilerin alması zorunlu olan Atatürk İlkeleri dersinin yasal dayanağını 1981 tarihli yükseköğretim yasası oluşturuyor. Yasada yükseköğretimin amaçları sıralanırken öğrencileri, "Atatürk İnkılâpları ve ilkeleri doğrultusunda Atatürk milliyetçiliğine bağlı" yetiştirmek ilk sırada yer alıyor.

Tasarıya sıcak bakan akademisyenler, "Üniversite düzeyinde böyle bir ders olması abesle iştigal. Fransa'da De Gaulle, ABD'de Lincoln İlkeleri ve İnkılap tarihi dersi mi var?" diyor.

Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Halil Berktay da, "Ne ilk ve orta öğretim ne üniversite düzeyinde Atatürk ilkeleri diye bir ders olamaz" diye konuşuyor.

 

Tuğba TEKEREK
 

Üniversitelerde Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi dersinin kaldırılacağına yönelik haberler üzerine YÖK’ten yazılı açıklama yapılarak, YÖK Başkanı’nın bu yönde bir açıklamasının bulunmadığı belirtildi.

Bugün Taraf Gazetesi’nde yer alan, “Üniversitelerde YÖK İnkılabı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi dersi kalkıyor” başlıklı habere YÖK’ten açıklama geldi. YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya’nın böyle bir açıklamasının olmadığı belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

“Üniversitelerde YÖK İnkılabı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Dersi kalkıyor” başlıklı haberin Yükseköğretim Kurulu Başkanı Sayın Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya’nın beyanına atıfta bulunularak hazırlandığı algısı ortaya çıkmaktadır. Ne var ki Sayın Çetinsaya’nın haberi hazırlayan muhabire ya da başka bir gazeteciye böylesi bir açıklaması olmamıştır. Yükseköğretim Kurulu, yükseköğretimin yeniden yapılandırılması kapsamında üniversitelerimizin eğitim-öğretim, araştırma ve toplumsal hizmet fonksiyonlarının iyileştirilmesi noktasında reform çalışmalarını sürdürmektedir.”

Kaynak:
YALANLANMIŞ HABER HABERLER